Distinguished Alumni Award - Iowa State University Alumni Association

Distinguished Alumni Award

The Distinguished Alumni Award, established in 1961, is the highest honor given to alumni by Iowa State University through the ISU Alumni Association. This award honors ISU alumni who are nationally and/or internationally recognized for preeminent contributions to their professions or life's work. Up to three awards are granted annually.

Nominate someone for the Distinguished Alumni Award
(nominations due Aug. 1 annually):
 

Online nomination form

Current (2015) Recipients:

  • Theodore Crosbie
    BS '72 Agriculture and Life Sciences, MS '76 Plant Breeding & Cytogenetics, PhD '78 Plant Breeding & Cytogenetics
  • Richard Jurgens
    BS '71 Industrial Administration
  • Tom A. Smith
    BS '68 Geology, MS '71
  • Evonne Smith
    BS '68 Textiles & Clothing

All-time Distinguished Alumni Award Recipients:

2014

Cynthia Z.F. Clark
MS Statistics '73; PhD '77

Stephen G. Juelsgaard
DVM '72; MS Veterinary Clinical Science '75

Gerald A. Kolschowsky
BS Agricultural Business '62

Simin Nikbin Meydani
PhD Nutrition '81

2013
Leola Adams
MS Home Economics '70; PhD '75

David W. Raisbeck
BS Industrial Administration '71

Nicholas L. Reding
BS Chemical Engineering '56

Esmail Zirakparvar
MS Plant Pathology '77; PhD '79

2012
John Lyell Clarke III
PhD Entomology '88

Michael M. Crow
BA Political Science & Environmental Studies '77; DHL '08

Dennis A. Muilenburg
BS Aerospace Engineering '86

Leonard C. Rodman
BS Civil Engineering '71

Richard H. Stanley
BS Mechanical Engineering & Electrical Engineering '55

2011
Rodney F. Ganey
MS Sociology '78; PhD '81

Allen F. Jacobson
BS Chemical Engineering '47

Jon Pickard
BA Architecture '76

William Chilton
BA Architecture '76

Subra Suresh
MS Mechanical Engineering '79

A.J. Van Dierendonck
MS Electrical Engineering '65; PhD '68

2010
Robert K. Brayton
BS Electrical Engineering '56

Nancy J. Cox
BS Bacteriology '70

Jang-Moo Lee
MS Engineering Mechanics '72; PhD '75

Roy J. Reiman
BS Agricultural Journalism '57

Sehat Sutardja
BS Electrical Engineering '83

2009
Anwar M. Battikhi
PhD Soil Physics '77

Marvin H. Caruthers
Chemistry '62

Donald L. Linder
Electrical Engineering '65

Roger K. Mahr
DVM Veterinary Medicine '71

Murray R. Wise
Plant Pathology '73

2008
Clayton Anderson
MS Aerospace Engineering '83

David J. Drury
Mathematics '66

Charles T. Manatt
Rural Sociology '58

Olive Mwihaki Mugenda
MS Family Environment '83; PhD '88

Trudy Huskamp Peterson
English, History, and Speech '67

2007
David P. Campbell
General science ’55; MS Psychology ’58

Nawal El Moutawakel
Physical Education ’88

Charles E. Herbert
Architecture ’51

Theodore “Ted” Kooser
English and Speech ’62

2006
Lauro F. Cavazos
PhD Physiology ’54

Luis Ernesto Derbez Bautista
PhD Economics ’80

Deborah A. Diersen-Schade
Animal Science ’78; MS Nutritional Physiology ’81; PhD ’84

James L. Oblinger
MS Food Technology ’70; PhD ’72

2005
Lloyd L. Anderson
Animal Science ’57; PhD ’61

Stanley M. Howe
Engineering ’46

Michael T. Nettles
MS Higher Education ’77; MA Political Science ’78;
PhD Higher Education ’80

Bruce D. Roth
PhD Organic Chemistry ’81

2004
Victoria L. Bernhardt
Psychology ’74; MS General Graduate Studies ’77

Sen. Thomas R. Harkin
Government ’62

Graham B. Spanier
Sociology ’69; MS ’71

2002
Donna J. Brogan
PhD Statistics ’67

Judson G. Isebrands
Forestry ’65; PhD ’69

Rao Y. Surampalli
PhD Environmental Engineering ’85

Jiansheng  “John”  Tang
PhD Organic Chemistry ’94

2001
Don A. Dillman
Agronomy ’64; MS Rural Sociology ’66; PhD Sociology ’69

Charles Tze-Li Kang
PhD Industrial Education ’84

Leah Marangu
MS Family Environment ’69; PhD Home Economics Education ’75

Norm Nielsen
MS Education Administration ’69

W. Lynn Watney
Geology ’70; MS ’72

2000
Liang-Yao Chen
PhD Physics ’87

Santi Kulprathipanja
PhD Chemistry ’74

Frederick B. Rudolph
PhD Biochemistry ’71

Jerry H. Wang
PhD Biochemistry ’65

1999
Katharine G. Abraham
Economics ’76

William R. Brinkley
PhD Zoology ’64

Vance D. Coffman
Aerospace Engineering ’67

Sarah L. Morgan
Food and Nutrition/Dietetics ’77

1998
Wayne A. Fuller
Agricultural Economics ’55; MS ’57; PhD ’59

Samuel C. Hamilton
Civil Engineering ’29

Janet Carlson King
Dietetics ’63

John H. Weaver
PhD Physics ’73

Ralph G. Yount
PhD Chemistry ’58

1997
James L. Gaylor
Chemistry/Mathematics ’56

Willie Lee Campbell Glass
MS Home Economics Education ’33

Roy L. Whistler
PhD Chemistry ’38

Martin Bradbury Wilk
MS Statistics ’53; PhD ’55

Keith Robert Yamamoto
Biochemistry ’68

1996
Robert Q. Fugate
PhD Physics ’70

James E. Halligan
Chemical Engineering ’62; MS ’65; PhD ’67

Jerry R. Junkins
Electrical Engineering ’59

Edward V. Sayre
Chemistry ’41

1995
Helen E. Clark
MS Food and Nutrition ’45; PhD ’50

Arnel R. Hallauer
MS Agronomy ’58; PhD ’60

Robert J. Hermann
Electrical Engineering ’54; MS ’59; PhD ’63

D. Gale Johnson
Agricultural Economics ’38; PhD ’45

Edward R. McCracken
Electrical Engineering ’66

1994
Kenneth J. Frey
PhD Agronomy ’48

Dan M. Gable
Physical Education ’71

Ralph L. Kitchell
DVM Veterinary Medicine ’43

Charles B. Knapp
Economics ’68

1993
Dwight Ink
Political Science ’47

Teng-Hui Lee
EX Agricultural Economics ’53

Louis Thompson
MS Agronomy ’47; PhD ’50

1992
Charles W. Durham
Engineering ’39; Civil Engineering ’40; PD ’45

William R. Galloway, Jr.
Industrial Administration ’52

Walter William Goeppinger
Agricultural Economics ’33

Sharon (Miller) Rodine
Political Science ’71

1991
Charles A. Black
MS Agronomy ’38; PhD ’42

Eldean A. Borg
Journalism ’59

Barbara Clawson
Home Economics Education ’57; PhD ’73

Bob O. Evans
Electrical Engineering ’49

1990
Garrey E. Carruthers
PhD Economics ’68

William K. Gamble
Agricultural Education ’48; MS ’49

Edward F. Knipling
MS Entomology ’32; PhD ’47

Hideo Tokoro
MS ’51 Agricultural Economics

1989
Walter P. Falcon
Agricultural Economics ’58

J. William Fisher
Engineering EX ’36

Harland G. Wood
PhD Physiological Bacteriology ’34

1988
Benjamin E. Bierbaum
Zoology ’57

Hsien Tsiu Chang
PhD Plant Physiology ’43

Owen J. Newlin
Agronomy ’51; MS ’53

Jeannette Jane Simmons
Food and Nutrition ’43

1987
John D. “Jack” Cosgrove
Electrical Engineering ’56

Beverly (George) Everett
Institution Management ’47

Velmer A. Fassel
PhD Chemistry ’47

James J. Renier
PhD Chemistry ’55

1986
John J. Croat
MS Metallurgy ’69; PhD ’72

Darleane C. (Christian) Hoffman
Chemistry ’48; PhD ’51

Marvin F. Oberg
Engineering ’36

Harold L. Wilcke
Poultry Husbandry ’27; MS ’32; PhD Poultry Nutrition ’35

1985
Clifford E. Berry
Electrical Engineering ’39

Carlyle G. Caldwell
Chemistry ’35; PhD ’40

Neil E. Harl
Agricultural Education ’55; PhD Economics ’65

1984
John Vincent Atanasoff
MS Mathematics ’26

Robert W. Gerwig
Chemical Engineering ’52

Donald N. Langenberg
Physics ’53

Gen. Robert W. Sennewald
Physical Education ’51

1983
Norman D. Levine
Zoology ’33

Carl Olson, Jr.
DVM Veterinary Medicine ’31

1982
Robert C. Broshar
Architecture ’54

John L. Dillon
PhD Agricultural Economics ’59

Willard D. Klimstra
MS Zoology ’48; PhD ’49

Otto N. Miller
Chemical Engineering ’30

1981
Samuel P. Massie
PhD Chemistry ’46

Benjamin S. Pomeroy
DVM Veterinary Medicine ’33

1980
Frederick D. Patterson
DVM Veterinary Medicine ’23; MS Veterinary Pathology ’27

Carl E. Smith
Electrical Engineering ’30

Robert E. Uhrig
MS Surveying ’50; PhD ’54

1979
Marvin A. Anderson
Agronomy ’39; MS ’49; PhD Agricultural Economics ’55

Frederick C. Davison
PhD Veterinary Pathology ’63

John Melcher
DVM Veterinary Medicine’50

1978
Duane Acker
Animal Science ’52; MS ’53

Grace P. Hudson
MS Home Economics ’28

Donald Jackson
Journalism ’42

Robert W. Jugenheimer
Agronomy ’34

1977
Vine Deloria, Jr.
General Science ’58

Henry H. Dukes

Roswell “Bob” Garst
EX Animal Husbandry ’20

Eva (Donelson) Wilson
Home Economics ’27

1976
Alfred G. Karlson
Industrial Science ’34

Robert P. Multhauf
Chemical Technology ’41

John D. Ryder
PhD Electrical Engineering ’44

John F. Yardley
Aerospace Engineering ’44

1975
Aaron Holland Groth
Animal Husbandry ’21

George L. McNew
MS Plant Pathology ’31; PhD ’35

J. Roger Porter
Bacteriology ’33

1974
Evan F. Binkerd
Chemistry ’42

Williamina (Armstrong) Himwich
PhD Food and Nutrition ’39

John A. Leermakers
Chemistry ’28; MS Chemical Technology ’29

1973
William A. Hunter
MS Vocational Education ’48; PhD ’52

Frederick W. O’Green
Electrical Engineering ’43

Thornton A. Wilson
Aerospace Engineering ’43

1972
Arthur H. Carhart
Horticulture ’16

Cecile (Hoover) Edwards
PhD Food and Nutrition ’50

Hugh S. Sidey
Technical Journalism ’50

1971
Whitworth Ferguson
Electrical Engineering ’21

DeWitt Nelson
Forestry ’25

G. Malcolm Trout
Dairy Husbandry ’23; MS Dairy Industry ’24

Charlotte Marie Young
MS Food and Nutrition ’37; PhD ’40

1970
Nathaniel O. Calloway
Chemistry ’30

J. George Harrar

Lauren K. Soth
Agricultural Journalism ’32; MS Agricultural Economics ’38

1969
Leland G. Allbaugh
Farm Operation ’19; MS Agricultural Economics ’28

Bernice (Kunerth) Watt
Food and Nutrition ’32

Edwin J. Wellhausen
PhD Engineering ’36

1968
Paul M. Dunn
Forestry ’23; MS ’33

Edward Bertram Evans
DVM Veterinary Medicine ’18

Maria (Socarro) Lacot
MS Higher Education ’44; PhD ’62

1967
Lord Balerno
MS Animal Husbandry ’24

Roberta Fenlon
Bacteriology ’33

1966
Clara A. Storvick
MS Food and Nutrition ’33

1965
Porter M. Jarvis
Animal Husbandry ’24

1964
Bourke B. Hickenlooper
Economics ’21

Henry A. Wallace
Animal Husbandry ’10; MS '20

1963
Henry J. Brunnier
Civil Engineering ’04

1962
Carroll P. Streeter
Animal Husbandry ’23

1961
George J. Pecaro
Forestry ’30

© 2014 Iowa State University Alumni Association. All rights reserved.