Iowa State University Alumni Association
 

Alumni Merit Award

The Iowa State University Alumni Association's ISU Club of Chicago established this award in 1932 to recognize ISU alumni for outstanding humanitarian efforts that transcend purely professional accomplishments and bring honor to the university. Up to two awards are granted annually.

Nominate someone for the Alumni Merit Award
(nominations due Feb. 15 annually):

Online nomination form

Current (2017) Recipients:

  • Luis E. de Baca, Political Science '90
  • Stanley G. Thurston, Architecture '69

All-time Alumni Merit Award Recipients:

2016
Tyler Weig
Community Health Education '05

2015
Robert D. Bullard
PhD Sociology (Ag and Life Sciences) '76

Jane Halliburton
Child Development '65

2014
Dale A. Johnson
Mechanical Engineering '60; MS '63

Beverly Kruempel
Home Economics '61; PhD Higher Ed '90

2013
Mary Krumboltz Hurd
Civil Engineering '47

2012
Eric Imerman
Sociology '91; MS '96; PhD '99

Bill Northey
Agricultural Business '81

Suku Radia
Industrial Administration '74

2011
Scott E. Olson
Architecture '69

Danny O'Neill
Political Science & Interdisciplinary Studies '83

2010
Virginia Olsen Molgaard
MS Family Environment '81; PhD '85

Marc W. Urquhart
Biology '89

2009
David R. Allbaugh
Aerospace Engineering '70

Neal R. Porter
Political Science & International Studies '89

Gary Stahl
Spanish & International Studies '83


2008
David H. Buck
Technical Journalism ‘64

2007
Judith Goetsch Brandlin
Modern Language ‘64

Eric J. Hentges
PhD Animal Nutrition ‘84

2006
Ann Cooper
Home Economics Journalism ‘71

2005
Eva Donelson Wilson
Dietetics ‘27

2004
Marvin A. Anderson
Agronomy ’39; MS Soil Management ’49; PhD Ag Economics and Soil Management ‘55

2003
Thomas M. Sutherland
MS Animal Breeding ’56; PhD ‘58

2002
Marvin J. Walter
Animal Science ’62; MS ‘64

2001
Rebecca J. Klemm
MS Statistics ’73; PhD ‘76

2000
Sharon Juon
Sociology EX ‘69

1999
Winnifred Cannon Jardine
Home Economics Journalism ‘41

1998
Martha Farrell Erickson
Child Development ‘67

1997
Donald E. Latham
Agronomy ‘69

1995
Bernard C. Simmons
Civil Engineering ‘50

1994
Walter William Goeppinger
Distributed Studies ‘33

1993
Lawrence A. Davis, Jr.
PhD Aerospace Engineering ’73

1992
Latha Shannon Bonnewell
Institution Management ‘41

1991
William D. Hedlund
Industrial Engineering ‘62

1990
Owen J. Newlin
Agronomy ’51; MS Crop Production ‘53

1989
Edward M. Strauss, Jr.
General Engineering ‘40

1988
Robert E. Philbrick
DVM Veterinary Medicine ‘44

1987
Keith H. Steinkraus
PhD Bacteriology ‘51

1986
John Ruan
Forestry EX ‘35

1985
Charles E. Carson
PhD Geology ‘62

1984
Henrietta Van Maanen
Home Economics Education ‘59

1983
C.J. “Joe” Johanns
DVM Veterinary Medicine ’62; MS Veterinary Clinical Science ‘67

Albert Spruill
MS Vocational Education ‘51

1982
Genevieve May Craven
Household Equipment ‘32

T. Cooper Evans
Mechanical Engineering ’49; MS Civil Engineering ‘55

Phillip A. O’Berry
PhD Veterinary Microbiology ‘67

1981
James M. Davidson
Industrial Engineering ’57

Felix D. Maramba, Sr.
MS Agricultural Engineering ’22

Florine M. Schulte Swanson
Home Economics Education ’64

1980
Durward A. Lyon
Animal Husbandry ’50

Beth Cummings Paschal
Home Economics Journalism ’39

1979
Lauro F. Cavazos
PhD Physiology ’54

Frank K. Ramsey
DVM Veterinary Medicine ’46; PhD Veterinary Pathology ’55

1978
Harold O. Boyvey
Mechanical Engineering ’28

Dena C. Cederquist
Nutrition ’31; MS ’37

Norman F. Cheville
DVM Veterinary Medicine ’59

1977
Helen F. Johnson Bone
Home Economics Education ’51

Ralph E. Miller
Agricultural Education ’31; MS Rural Sociology ’34

Mary Dodds Schlick
Household Equipment ’47

1976
Johnie Christian
MS Higher Education ’35

Joseph F. Estes
Engineering ’33

Beverly George Everett
Institution Management ’47

1975
Goldah Tomlin Anderson
Home Economics ’22

Evan F. Binkerd
Chemistry ’42

Clarence S. Hill
Animal Husbandry ’24

Lucile Brickner Brown Price
Home Economics ’25

Otis Tuttle
Animal Husbandry ’16

1973
Benjamin S. Pomeroy
DVM Veterinary Medicine ’33

Paul C. Taff
Agronomy ’13

Allen Whitfield
Industrial Science ’2

1972
Robert K. Dix
Chemical Engineering ’39

Stuart N. Smith
Agronomy ’22; MS ’30; PhD Genetics ’33

Ethel Greenway Van Oosterhout
Home Economics ’26

Alfred W. Warren
Civil Engineering ’22

James T. Yoder
DVM Veterinary Medicine ’55; MS ’63

1971
J. Parvin Eves
Animal Husbandry ’16

Elizabeth Storm Ferguson
Home Economics ’21

Elise Ann Guthrie
Dietetics ’27; MS Food & Nutrition ’32

Herbert H. Plambeck
Agronomy EX ’36

Ward R. Richter
DVM Veterinary Medicine ’55; MS Veterinary Pathology ’62

Monte C. Throdahl
Chemical Engineering ’41

Ralph H. Wallace
Civil Engineering ’46

1970
Rollin H. Cowles III
DVM Veterinary Medicine ’50

Richard A. Jay
Chemical Engineering ’39

Marvin F. Oberg
Engineering ’36

Louise Jennison Peet
PhD Food & Nutrition ’46

Isaac S. Riggs
Agricultural Economics ’23

1969
Dorrance I. Anderson
Dairy Industry ’41

J. Hoyt Chaloud
Chemical Engineering ’43

Manley R. Hoppe
Chemical Engineering ’32; MS ’35

Willard C. Latham
Dairy Husbandry ’36

A. E. Wolters
Electrical Engineering ’23

1968
Edward J. Bock
Mechanical Engineering ’38; MS ’40

Edwin F. Heacox
Forestry ’30

Blanche (Rosa) Jones
Home Economics Education ’34

L.G. Keeney
Architecture Education ‘33

Robert E. Misner
DVM Veterinary Medicine ’50

Orville C. Ufford
Animal Husbandry ’14

1967
J. William Fisher
Engineering EX ‘36

Lester E. Fisher
DVM Veterinary Medicine ‘43

Samuel C. Hamilton
Civil Engineering ’29

Beth Crowley Hardy
Home Economics ’17

Willis A. Strauss
Engineering ’47

1966
Charles T. Cownie
Economics ‘26

Ronald A. Dierwechter
General Science EX ‘57

Frederic G. Hargesheimer
Electrical Engineering ‘40

Isaac B. Johnson
Animal Husbandry ‘13

Alice Dahlen Rosebrook
MS Home Economics ‘32

Everett J. Weigle
Animal Husbandry ‘28

1965
Julia Faltinson Anderson
Home Economics Education ‘41

John H. Davis
Home Economics EX ‘28

Earl M. Dean
Animal Husbandry ‘18

Marion T. Harrington
PhD Chemistry ‘41

Alfred G. Karlson
Industrial Science ’34; DVM Veterinary Medicine ’35; MS Veterinary Bacteriology ‘37

Charles W. Shirey
Civil Engineering ‘25

Charles H. Young
Civil Engineering EX ‘09

1964
Goldie (Rouse) Buckner
Household Equipment ‘48

Deane G. Carter
Ag Engineering ’15; MS ‘26

Hubert Garrecht
Dairy Husbandry ‘25

Samuel P. Massie
PhD Chemistry ‘46

Marion E. Olson
Agronomy ‘14’ MS ‘16

Margaret W. Sloss
Zoology ’23; MS ’32; DVM Veterinary Medicine ‘38

1963
Bourke B. Hickenlooper
English & Speech ‘21

E. Howard Hill
Animal Husbandry ‘30

Porter M. Jarvis
Animal Husbandry ‘24

Marvin O. Kruse
Civil Engineering ‘33

Alice Anderson Murray
Home Economics Education ‘34

DeWitt Nelson
Forestry ‘25

Elbert E. Reed
Horticulture ‘20

1962
Helen Holloway Hallbert
Home Economics ‘27

Iral B. Johns
PhD Chemistry '30

Rowland R. Manatt
Civil Engineering ‘21

Clarence H. Pals
DVM Veterinary Medicine ‘32

R. Howard Porter
Agronomy ’18; MS Plant Path ’20; PhD Plant Path ‘30

1961
Ruth Ellen Lovrien Church
Home Ec Journalism ‘33

B. Kirk Fox
Animal Husbandry ‘20

Macklin E. John
Ag Education ’29; MS Rural Sociology ‘32

Ival A. Merchant
MS ’28; PhD ‘33

William W. Overholt
Animal Husbandry ‘17

Wallace A. Rogers
Engineering ’31; MS Mechanical Engineering ‘32

1960
Ralph Waldo Atkinson
Electrical Engineering ‘06

Carl A. Bluedorn
Civil Engineering ‘31

Guy G. Graham
DVM Veterinary Medicine ‘08

Malcolm R. Irwin
Animal Husbandry ’20; MS ’25; PhD ‘28

May Statler Reynolds
Home Economics ‘14

C.Y. Stephens
Dairy Husbandry ‘25

1959
Henry D. Bergman
DVM Veterinary Medicine ‘10

George Gund
Agriculture EX ‘26

David L. Harrington
Agriculture EX ‘17

Fred S. Hultz
Animal Science ’15; MS ’17; PhD ‘27

Guy W. Morrison
Mechanical Engineering ‘10

Shubel D. Owen
Ag Education ’27; MS Voc Education ‘36

Carl A. Peterson
Electrical Engineering ‘06

1958
Rex Beresford
Animal Science ‘11

John J. DeValois
Agriculture ’16; Ag Education ‘28

Jean Guthrie DuMont
Applied Art ‘31

William W. Frye
MS Zoology ’27; PhD ‘31

Henry Giese
Arch Engineering ’19; MS Ag Engineering ‘27

Roy B. Gray
Ag Engineering ’10

Edward F. Knipling
MS Entomology ’32; PhD ‘47

Roy W. Longstreet
Animal Husbandry ‘25

Miriam E. Lowenberg
MS Food & Nutrition ‘29

Ben A. Madison
Animal Husbandry ‘07

Donald Carter McKee
Electrical Engineering ‘19

Samuel H. McNutt
DVM Veterinary Medicine ‘17

Arne F. Nielsen
Electrical Engineering ‘34

Carl H. Ringgenberg
Animal Husbandry ‘17

1957
Arthur Q. Adamson
Civil Engineering ‘07

Gertrude Herr Adamson
Science ’07; MS Mathematics ‘17

Ezra Taft Benson
MS Agricultural Economics ’27; DSC Agricultural Admin ‘53

John W. Coverdale
Agronomy ‘06

Grace McIlrath Ellis
Home Economics ‘22

Francis V. Roy
Electrical Engineering ‘05

1956
George R. Coatney
PhD Zoology ‘32

Harry C. Darger
Animal Husbandry ’12; MS Agriculture ‘25

W. Milan Davis
MS Rural Sociology ‘33

Eloise Davison
MS Home Economics ‘24

George A. Roberts
Animal Husbandry ‘06

Roscoe C. Wagner
Chemical Engineering ‘19

1955
Raymond L. Dickinson
Civil Engineering ‘15

Nira Klise Grounds
Home Economics ’22; MS Vocational Ed ’24

Edward S. Guthrie
Dairy Science ‘05

Maurice David Helser
MS Animal Husbandry ‘16

Harry W. Orr
DVM Veterinary Medicine ’18; MS ’31

Franklin M. Reck
Agricultural Journalism ‘25

1954
James C. Carey
DVM Veterinary Medicine ‘19

Dennis A. Fitzgerald
Economics ‘25

Robert N. Hoskins
Forestry ‘39

Theodore V. Houser
Electrical Engineering ‘15

Irving E. Melhaus
Science ’06

Katherine Terrill
Home Economics ‘04

Edward N. Wentworth
Animal Husbandry ’07; MS ‘09

1953
Lyman C. Craig
Chemistry ’28; PhD ’31

Henry H. Dukes
DVM Veterinary Medicine ’18; MS ‘23

Cleo Fitzsimmons
Home Economics Journalism ‘28

Allan Kline
Animal Science ‘38

George Leland Seaton
Electrical Engineering ‘23

W. Allerton Wentworth
Agronomy ‘10

1952
Lydia Jacobson Fohn-Hansen
Home Economics ’19; MS Vocational Ed ’22

Julius H. Frandsen
Agriculture ’02; MS ’04

James B. Kendrick
MS Botany ‘19

Albert R. Miller
DVM Veterinary Medicine ‘24

Walter E. Packard
Animal Husbandry ‘07

Fred R. White
Civil Engineering ‘07

1951
William A. Aitken
DVM Veterinary Medicine ‘17

Russell Wilfrid Brown
MS Bacteriology ’32; PhD ‘36

Leonard J. Fletcher
Ag Engineering ‘15

Fred L. Overley
Horticulture ’12; MS ’16

Maud Mirick Cooper Stuhler
Mathematics ‘10

1950
Sarah M. Field Buchanan
Home Economics ’15; MS Food & Nutrition ’30

Ralph R. Dykstra
DVM Veterinary Medicine ’05

Edward S. Estel
Dairy Science ’10; MS ’21

Matthew Luckiesh

Hickman C. Murphy
MS Plant Pathology ’27; PhD ’30

1949
Shirley W. Allen
Forestry ‘09

Laurence T. Gaylord
Civil Engineering ‘04

Guy Lee Noble
Dairy Husbandry ’14; MS Agriculture ‘33

Harley A. Wilhelm
PhD Chemistry ‘31

Gladys Gallup Wilson
Home Economics ‘18

Wesley A. Young
DVM Veterinary Medicine ‘19

1948
Paul S. Clapp
Electrical Engineering ‘13

Lyle D. Goodhue
Chemistry ’28; MS ’29; PhD ’34

Helen Kane Kelleher
Home Economics ‘18

Frederick D. Patterson
DVM Veterinary Medicine ’23; MS Veterinary Pathology ’27

Lyle F. Watts
Forestry ’13; MS ’28

1947
Roy W. Crum
Civil Engineering ‘07

Faith Fenton
Home Economics ‘13

Edwin MacDonald Stanton
Science 1898

Milburn L. Wilson
Agronomy ‘07

1946
Ralph K. Bliss
Animal Science ’05; DSC Liberal Arts & Sciences ’58

Harry C. Butcher
Agricultural Journalism ‘24

Millie E. Kalsem
Home Economics ‘21

Wilfred G. Lane
Electrical Engineering ’09

Frank A. Todd
DVM Veterinary Medicine ‘33

Walter T. Wells
Electrical Engineering ‘10

1945
Milton Beecher
Ceramic Engineering ‘10

Henry J. Brunnier
Civil Engineering ‘04

Mabel V. Campbell
Science ’05

Henry H. Kildee
Animal Husbandry ’08; MS Dairy Husbandry ’17; Dairy Science ‘58

Frank E. Mullen
Agricultural Journalism ‘22

1944
Wayne Dinsmore
Agriculture ’04; PhD ’16

Benjamin H. Hibbard
Agriculture 1898

Herman C. Horneman
Dairy Science ‘09

Louis B. Spinney
Mechanical Engineering 1892; Electrical Engineering 1893

1943
Earl O. Shreve
Electrical Engineering ‘04

1942
Niels E. Hansen
Science 1887

L.M. Hurt
DVM Veterinary Medicine ’04; Agronomy ’16

Martin Mortensen
Dairy Science ‘09

Roscoe C. Pollock
Animal Husbandry ’13; MS Agriculture ’21; D.Ag. ’52

Virgil Snyder
Science 1889

1941
Alfred Atkinson
Agronomy ‘04

Robert E. Buchanan
Science ’04; MS ’06; Dairy Science ‘58

1940
Thomas R. Agg
Civil Engineering ‘05

George Clover
DVM Veterinary Medicine 1885

Roland J. Kinzer
Agriculture ‘01

Alvin B. Shaw
Civil Engineering 1876

1939
James W. Hook
Mechanical Engineering ‘05

Herbert Osborn
Science 1879; MS 1880; PhD ‘16

William Howard Smith
Animal Husbandry ‘06

William B. Niles
(posthumous)
DVM Veterinary Medicine 1885

1938
Frank W. Booth
Science 1877

Thomas H. MacDonald
Civil Engineering ’04

1937
George Washington Carver
Agriculture 1894

Joseph F. Porter
Civil Engineering 1884

1936
Maria M. Roberts
Home Economics 1890

1935
Charles F. Curtiss
Agriculture 1887; MS 1894

1934
Joseph C. Arthur
Science 1872

1933
Carrie Lane Chapman Catt
Science 1880

1932
Orange Howard Cessna
Science 1872

 

© 2017 Iowa State University Alumni Association. All rights reserved.